bridge1 (2).jpgbridge2 (2).jpgbridge3.jpgbridge4.jpgbridge5.gifbridge6.jpg

Od 16 listopada w Muzeum w Ostródzie będzie prezentowana niezwykła wystawa obrazów artysty pochodzącego z Tajwanu. Liao Ci Fu urodził się 73 lata temu w mieście Nantou na Tajwanie. W 1968 roku rozpoczął studia malarskie u jednego z najwybitniejszych artystów Tajwanu, profesora Huang Jei Bi. W 1996  otworzył własną szkołę w Shilin w Tajpej. W 2007 został nauczycielem w Narodowym Centrum Sztuki w Tajpej. Od 1967 roku był zwycięzcą licznych konkursów malarskich oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Liao Ci fu jest przedstawicielem malarstwa shan shui. Chińskie malarstwo krajobrazów shan (góra) shui (woda) bierze swój początek u zmierzchu dynastii Han, w IV wieku n. e. Rozczarowanie życiem politycznym i społecznym, któremu towarzyszył upadek dynastii Han, wojny i anarchia zmusiły Chińczyków do poszukiwania innego źródła jedności, pokoju i sensu. Tym niewyczerpanym źródłem natchnienia wielu poetów, kompozytorów, malarzy, filozofów była natura.

Obrazy Liao Ci Fu z pewnością wpisują się w kanon sztuki, w której na pierwszy plan wysuwa się natura. Artysta jest doskonałym, współczesnym obserwatorem absolutu, wieczności i piękna.

Na ekspozycję w ostródzkim muzeum składa się kilkadziesiąt obrazów pana Liao mających formę zwojów, malowanych przede wszystkim tuszem. Wystawa niewątpliwie jest okazją do wzbogacenia i pogłębienia spojrzenia na naturę oczyma kultury azjatyckiej.

Otwarcie wystawy odbędzie się 16 listopada o godzinie 17.00 w sali wystaw czasowych muzeum.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Muzeum w Ostródzie